چاپ سابلیمیشن

چاپ سابلیمیشن یکی از راحت ترین راه ها برای شخصی سازی محصولات برای کسب و کار شماست.

بهترین مثال، چاپ لوگو و برند خود، روی ماگ می باشد که باعث افزایش پرستیژ محیط کار شما می شود

ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد، برای خرید تیشرت وارد یک فروشگاه شوید ولی از هیچ کدام از طرح های تیشرت خوشتان نیامده باشد. پس کافیست عکس (طرح) مورد نظرتون را پیدا کنید و خودتان روی پارچه چاپ کنید.

اگر تا الان مجذوب چاپ سابلیمیشن شده اید ولی اطلاعت کاملی درباره این تکنولوژی ندارید با ما همراه باشید و این مقاله را تا پایان بخوانید.

چاپ سابلیمیشن
به طور فنی سابلیمیشن به معنای تبدیل مستقیم جامد به گاز است به معنای دیگر سابلیمیش های جوهری با کمک تکنولوژی (sawgrass) طراحی شده است که می تواند حالت جامد تصاویر پرینت گرفته شده را توسط فشار و گرما به گاز تبدیل کند در مخزن گاز نگهدارد و بر روی محیط های مثل سرامیک، آهن، شیشه یا پلی استر چاپ کند.

دستگاه سابلیمیشن کاملا با پرینترهای لیزری و جوهری متفاوت است و تنها این نوع پرینتر است که قابلیت تصعید (تبدیل جامد به گاز را دارد) را در خود دارد.

سابلیمیشن هم مانند دیگر پرینتر ها یکسری مواد مصرفی دارد که طی استفاده در دوره های مختلف به اتمام میرسد و باید دوباره شارژ و خریداری شود. در ادامه تعدادی از این مواد را معرفی میکنیم :

کاغذ ترانسفر (سابلیمیشن) چیست؟

جوهر سابلیمیشن باید دارای خاصیت تصعید باشد همان خاصیتی که چاپ سابلیمیشن را ممکن می کند.

تصعید یعنی تبدیل بخار به جامد بدون تبدیل شدن به مایع و این بدین معنی است که جوهر چاپ شده بر روی کاغذ مخصوص، اگر جوهر مخصوص این کار باشد پس از قرار گرفتن داخل دستگاه پرس و ایجاد حرارت و فشار بر روی آن پس از یک مدت زمان معلوم بدون تبدیل شدن به مایع از روی کاغذ بلند شده و تبدیل به گاز می شود و در ادامه ی کار این گاز باز هم بدون تبدیل به مایع یکسره به جامد بر روی جسم مورد نظر تبدیل می شود و به این ترتیب عملیات چاپ تکمیل می شود.

همان طور که میدانید در فرایند چاپ سابلیمیشن ابتدا طرح خود را به کمک پرینتر بر روی کاغذ یا رول سابلیمیشن چاپ میکنیم و در نهایت به کمک هیت پرس بر روی سطح مورد نظر پرس میکنیم و در معرض فشار و گرما قرار میدهیم.

در نهایت تصویر قرار گرفته شده بر روی کاغذ سابلیمیشن عیناً بر روی سطح چاپ میشود.

دستگاه پرس حرارتی (Heat Press Machine) که برخی از افراد آن را دستگاه پرس اتویی و یا به اشتباه دستگاه پرس گرم یا هات پرس (Hot Press Machine) مینامند، دستگاهی است که فرایند چاپ را به وسیله انتقال حرارت انجام میدهد. این دستگاه، توانایی چاپ روی متریال های مختلف مانند لیوان یا ماگ، کلاه، تی شرت، چرم طبیعی، ظروف پذیرایی، روپوش ها و لباس های کار و انواع پارچه را داراست.

زمانی که دستگاه سابلیمیشن با حرارت ۲۲۰ درجه رنگ را از روی کاغذ سابلیمیشن به صورت بخار جدا میکند این بخار بر روی پارچه مینشیند و مواد پلی استر داخل پارچه این بخار را جذب میکنند به طوری که در تاروپود پارچه نفوذ میکند.

پارچه مناسب چاپ ترجیحا رنگ روشن باشد و از درصد پلی استر بالایی (حداقل ۶۰%) برخوردار باشد. به عنوان مثال ساتن، اسپان، فلامنت، ریون، شانتون، پورش، حریر، ونیزی، قواصی و برخی از پارچه های خانواده ی ویسکوز مناسب چاپ می باشند. اهمیت پلی استر در پارچه آنقدر بالاست که اگر درصد آن کم باشد و بیشتر از پنبه در چاپ استفاده شده باشد، ممکن است در اثر شست و شو رنگ پاک شود و یا حتی چیزی چاپ نشود.

Leave a Comment